Su Yalıtımı

Binaların uzun bir süre konforlu, dayanıklı ve sağlıklı kalabilmesi için; binaların iç, dış, temel ve çatılarından su almaması için yapılan işlemlere “su yalıtımı” denir.

Su Yalıtımı Neden Yapılmalı?

Yapıların ömürlerini ve dayanıklılığını etkileyen en önemli tehlikelerin başında su gelmektedir. Yapıya sızan su; yapıların taşıyıcı kısımlarındaki donatıları korozyona uğratarak, kesitlerinin azalmasına ve yük taşıma kapasitesinin ciddi miktarlarda düşmesine neden olur. Binaların ana taşıyıcı sistemlerinin tamamında bozulmalara yol açarak; en ufak bir yer hareketinde ve depremde binalarda çatlak ve kırılmaların oluşmasına neden olur.1999 yılında Kocaeli’nde gerçekleşen depremde yıkılan binaların %65’inde su yalıtım eksikliği tespit edilmiştir. Ayrıca yapı bileşeni içerisinde su, soğuk mevsimlerde donarak, sıcak mevsimlerde ise buharlaşarak betonun bozulmasına ve çatlakların oluşmasına sebep olur ve bununla birlikte zemin rutubeti veya zemin suyu içerisinde bulunan sülfatlar, temel betonuyla kimyasal reaksiyonlara girerek beton kompozisyonunun bozulmasına neden olur. Bu da yapı ömrünü ve dayanımını olumsuz yönde etkiler. Binaların su alması insan sağlığına zararlı küf, mantar, çiçeklenme, kararma ve diğer maddelerin oluşmasına yol açarak; binayı ve insan sağlığını tehdit etmektedir. Etkin bir su yalıtımı için, yalıtım uygulamasının, binanın temelinden çatısına kadar tüm yapı elemanlarını kapsaması gerekir. Bir yapının uzun ömürlü olabilmesi için ilk aşamada su yalıtımının şartlara uygun şekilde tasarlanması gerekir.

  • Güven, dürüstlük ve sosyal sorumluluk prensiplerine daima sahip çıkmak,
  • Uzman ekibimizle kaliteyi en uygun maliyetle elde etme başarısını göstermek,
  • Müşteri bağlılığına verdiğimiz önemle taahhüdümüzdeki işleri zamanında tamamlamak,
  • Uygulamalarımızda sistematiği sağlarken çalışanlarımız, tedarikçilerimiz ve alt yüklenicilerimiz arasında sinerji yaratmak,
  • Topluma ve çevreye olan saygımızın bir sonucu olarak tüm çalışmalarımızda çevreyi korumaya özen göstermek.